Svátky v zemích; Čechy, Morava, Slezsko, Slovensko

Super


 

Bill Gates Takes Charge Of Nokia Phones

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed quis magna efficitur velit gravida finibus et eu justo. Aliquam fringilla sed est et euismod.


Tip na kulturní zážitek

CO S VOLNÝM ČASEM

Vzpomínka na slavnost

    KULTURA RŮZNÉ ZPRÁVY  

OBRAZ: Folklorní soubor Liptov slaví v těchto dnech 70 let


Liptov vznikl v poválečném období a podle Igora Littva, ředitele a choreografa souboru, je asi nejstarším folklórním souborem na Slovensku.Vznikol dříve než SĽUK či Lúčnica.

Ilustrační obrázek k článku OBRAZ: Folklorní soubor Liptov slaví v těchto dnech 70 let
FS Liptov patří mezi nejstarší folklorní uskupení svého druhu na Slovensku. Jubileum si připomínají několika akcemi se společným názvem Folklorní soubor Liptov - 70 podob jara.


Oslavy sedmdesátin souboru Liptov budou pokračovat po výstavě 70 podob jara v obraze, písni a kroji, která byla v Židovské synagoze, koncertem pro Ružomberčanov (17.novembra, koncert je již vyprodán). O den později (18. listopadu) připravil soubor výchovné koncerty pro školy a oslavy sedmdesátin vyvrcholí večerním galaprogramom pro pozvané hosty a bývalých členů souboru. Po skončení programu bude setkání všech členů FS bývalých i nynějších, kteří mají chuť a zájem v družném rozhovoru a při příjemné hudbě si zavzpomínat na roky strávené v souboru.
Folklorní soubor Liptov vznikl hned v poválečném období a podle Littva je asi nejstarším folklórním souborem na Slovensku, dokonce vznikl dříve než profesionální soubory SĽUK či Lúčnica. Zejména po příchodu Vojtěcha Littva v roce 1962 se vyprofiloval na zpracovávání lidové kultury dolního Liptova a byl prvním Slovenská souborem, který začal zpracovávat dělnický a řemeslně folklór. Soubor má momentálně v hudební, taneční a pěvecké složce okolo 50 členů. V roce 2003 vznikl při Liptově dětský folklorní soubor Liptáčik. V roce 2008 založil Igor Littva Základní uměleckou školu lidového tance a hudby, která vychovává nejen folklórních tanečníků, ale i zpěváků a muzikantů.


Okomentovat

1 Komentáře

  1. Člověku pomalu začíná v této době chybět takováto lidová zábava.

    OdpovědětVymazat